מדברים ערבית

פרויקט "מדברים ערבית" הינו פרויקט ללימוד ערבית מדוברת ומעשית, אותו אנו מציעים בחינם למתנדבי העברית שלנו ובעלות סמלית לצוותי רפואה של "איחוד הצלה".

צוותי רפואה

"מדברים ערבית – צוותי רפואה" הוא פרויקט של עמותת ליסאן הקיים משנת 2016, להקניית מיומנויות שיח בשפה הערבית לצוותי רפואה ממערב ירושלים. הפרויקט מקנה למשתתפי/ות כישורי שיחה בסיסיים בערבית מדוברת בשילוב תכנים מעולם הרפואה במטרה לספק להם כלים מעשיים לתקשורת עם מטופלים, עם דגש על מיומנויות תקשורת שימושית ותרגול דיבור. הפרויקט פועל במטרה לצמצם את מחסום השפה המקשה על יכולתם של צוותי רפואה לתקשר עם מטופליהן/ם דוברי הערבית וכך לקדם את יכולתם להעניק טיפול רפואי איכותי לתושבי מזרח ירושלים במסגרת תפקידן/ם. הפרויקט הוקם על רקע הקשיים בהם נתקלים פרמדיקים/ות דוברי עברית בבואן/ם להעניק סיוע רפואי לתושבי מזרח ירושלים, כיוון שרוב המתנדבים אינם דוברים את השפה הערבית. כמענה לנתק הבין-שפתי הקמנו את פרויקט מדברים ערבית לצוותי רפואה. צמצום הפער השפתי מקל על הגשת טיפול ראשוני מציל חיים ועל יכולת המטופל/ת להיות שותף פעיל בתהליך הרפואי. מאז הקמתו הפרויקט פעל בשיתוף פעולה עם מד"א ו"איחוד הצלה" ובשנת הפעילות הקרובה עתיד להתקיים בקמפוס עין כרם עם סטודנטים לרפואה.

ערבית למתנדבות

يقدّم مشروع “ערבית למתנדבות – العربيّة للمتطوّعات” دروسًا باللّغة العربيّة العامّية الدّارجة لجميع المتطوّعات والمتطوّعين في مشاريع جمعية لسان، وكذلك لطلّاب آخرين يشاركون في مشاريع تطوّعية تديرها وحدة الاندماج المجتمعي في الجامعة العبريّة. نحن مؤمنات بأهمّية معرفة اللّغة العربيّة كجزء لا يتجزّأ من نشاط المتطوّعات/ـين.

يقدّم المشروع دروسًا تركّز على اللّغة العربيّة العامّية الدّارجة، بمستويين: أساسيّ للمبتدئات/ين ومتوسّط.

 يُشار إلى أنّ بعض النساء اللّواتي علّمن في هذا المشروع على مرّ السّنين كنّ ممّن تعلّمن العبريّة في إطار مشروع جمعية لسان “نتكلّم العبريّة”.