מדברות עברית

"מדברות עברית – نتكلّم العبريّة" הוא פרויקט להקניית מיומנויות שיח בשפה העברית לנשים ונערות ערביות ממזרח ירושלים, המתנהל בשיתוף פעולה עם
היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטה העברית, מען ומט"י.

מטרות ויעדים

הפרויקט פועל במטרה להסיר את מחסום השפה המקשה על יכולתן של נשים ממזרח ירושלים להתנהל באופן עצמאי בעיר, החל מסידורי היומיום ברחוב, התנהלות מול גופים ממשלתיים ונגישות לשירותים רפואיים וכלה בקשיי השתלבות במוסדות לימוד ובשוק התעסוקה. העברית השימושית מחזקת את מעמדן של נשים במרחב הפרטי והציבורי ואת תחושת השליטה בחייהן ומסייעת להן להתנהל באופן עצמאי ובטוח בעיר, כל אחת בהתאם לצרכיה האישיים. בנוסף, למידת העברית השימושית מחזקת את השפעתן של נשים אלו על המעגלים השונים בהם הן חיות ופועלות, כך בין היתר בקהילה כאקטיביסטיות, במשפחה, במסגרת תפקידן המקצועי ועוד.

תיאור הפרויקט

הפרויקט מתקיים בכמה זירות –  בקמפוס הר הצופים של אוניברסיטה העברית בירושלים, בשכונת מוסררה ובשכונת שייח ג'ראח, ופועל במקביל לשנת הלימודים האקדמית. לפרויקט מספר קבוצות לימוד, מחולקות ל-4 רמות: בסיס, ביניים, מתקדמות א' ומתקדמות ב', כאשר בכל קבוצה פועל צוות של מורות/ים מתנדבות/ים. בכל צוות רכז/ת קבוצה אחת ולפחות דוברת ערבית אחת. חומרי הלימוד, אותם פיתח צוות התוכן שלנו מתוך דיאלוג עם התלמידות לאורך שנות הפרויקט, מתמקדים בנושאי תוכן שונים המותאמים לצרכים מעשיים של נשים ממזרח ירושלים. 

רקע

הפרויקט הוקם בשנת 2013 בעקבות פנייתן של נשים תושבות עיסאוויה, שמצאו עצמן מתמודדות עם מחסום השפה על בסיס יומיומי, ואשר חיפשו אחרי תכנית ללימוד עברית שתתאים לצרכיהן הדחופים. נגישותן של נשים לשפה העברית נמוכה מזו של גברים, בהיותן פחות מעורבות במרחב הציבורי במערב ירושלים, בו השפה המדוברת היא עברית. רוב קורסי השפה העברית המוצעים בשוק יקרים מאד, אינם מותאמים לאמהות או לנשים עובדות מבחינת השעות, והתכנים הנלמדים אינם עונים על צרכיהן הייחודיים. בנוסף, ישנן נשים רבות שאינן מרגישות בנוח להשתתף בקורסי שפה מעורבים לנשים וגברים על רקע סיבות אישיות ודתיות. כל אלו הובילו נשים רבות  למצב שבו הן תלויות באחרים, באופן שמעמיק את תחושת חוסר הביטחון שלהן. על רקע זה, הקמנו במרץ 2013  את פרויקט "מדברות עברית– نتكلّم العبريّة" שכלל בתחילת דרכו קבוצה של 20 נשים אותן לימדנו בהתנדבות. כיום לומדות בפרויקט כ- 600 נשים ונערות מכל מזרח ירושלים, מגילאי 18 ועד 70+, ביניהן אמהות, עובדות סוציאליות, מנהלות, מזכירות בתי ספר, מורות, אחיות, מתנדבות מד"א, מוכרות, גננות, סטודנטיות ותלמידות בית ספר. מאז הקמתו מונה הפרויקט מעל 2,000 בוגרות ומעל 500 מורות/ים.

קמפוס הר הצופים

שנת הלימודים האקדמית 20-21 לומדות 15 קבוצות בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה העברית בשעות הבוקר ואחה"צ. לאור המצב ועל מנת לאפשר לנשים ללמוד גם בתקופת הקורונה, אנחנו משלבות מודל למידה מרחוק. כחלק משיתוף הפעולה עם האוניברסיטה לכל 15 רכזות/ים קבוצות הלימוד מוענקת מלגה שנתית, במסגרתה משתתפות/ים הרכזות/ים בתכנית העשרה מגוונת אחת לשבוע במהלך השנה האקדמית. שילוב זה של עשייה לצד למידה מעצים את יכולתן/ם של הצעירות/ים לנהל את קבוצות ההוראה שלהן/ם בפרויקט, וכן להיות מעורבות/ים במרקם החיים בעיר ולשמש סוכנות/י שינוי בעתיד.

קורס קיץ אינטראקטיבי מרוכז בעברית

בקיץ 2019 חנכנו סדרת מפגשי עברית אינטראקטיביים לכמה עשרות תלמידות ברמת בסיס וביניים, במטרה לאפשר להן לחזור על נושאים רלבנטיים וחשובים בעברית, לשמר אוצר מלים ובטחון בדיבור, ולתרגל מצבים בהם הן נדרשות בחיי היומיום לתקשר ולהתבטא בעברית באופן ישיר. המפגשים מחולקים לנושאים שונים כמו קופת חולים, מסעדה, ראיון עבודה, ריב שכנים, ביקור בקניון ועוד, ומתקיימים במתכונת של סימולציות ומשחקי תפקידים בסביבה מותאמת.

בקיץ 2020 העברנו את קורס הקיץ במתכונת של למידה מרחוק. למרות משבר הקורונה אפשרנו לעשרות תלמידות לתרגל ולשמר את כישורי השפה שרכשו במהלך השנה. גם בקורס הזה שמנו דגש על תרגול סיטואציות מחיי היומיום ועל עברית שימושית ומעשית. למרות שנאלצנו ללמד מרחוק, עשרות תלמידות הצטרפו למפגשי ה-zoom והראו כמה חשוב להן לתרגל עברית גם ובמיוחד בתקופה מאתגרת זו. 

מט"י

בשנת הלימודים האקדמית 2020-2021 לומדות 4 קבוצות במרכז מט"י שבשכונת שייח ג'ראח בשיתוף פעולה עם ארגון "מט"י – ماطي". שלוחה זו מיועדת לנשים המשתתפות בתכנית טיפוח יזמות של ארגון מט"י ומתמקדת בשיח תעסוקתי. שיעורי העברית נועדו לסייע לנשים להקים או לתפעל עסק עצמאי.​

מען

בשנת הלימודים האקדמית 2020-2021 לומדות 2 קבוצות בשיתוף פעולה עם ארגון העובדים "מען – معًا". שלוחה זו מיועדת לנשים המשתתפות בתכנית התעסוקה של ארגון מען ומתמקדת בשיח תעסוקתי. שיעורי העברית נועדו להגדיל את היצע התעסוקה של נשים אלו ואת היכולת שלהן למצות את זכויותיהן במקום העבודה.

מחקר משנת 2015 מצביע על כך ששיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב נשים ממזרח ירושלים נמוך במיוחד ושיעור האבטלה עומד על 87%, כאשר אי ידיעת השפה העברית משמש אחד החסמים העומדים בפני קליטתן בשוק העבודה. בנוסף, בשנים האחרונות נחשפה תופעת העסקה פוגענית של נשים ממזרח ירושלים בתחום השכר, אי מתן תנאים סוציאלים ועוד. תופעה זו מתאפשרת בין היתר כתוצאה מפגיעותן של נשים בשוק התעסוקה. על רקע מציאות זו החל ארגון העובדים "מען – معًا" בשנת 2016 להקדיש ממשאביו לסיוע לנשים עובדות ומובטלות במיצוי זכויותיהן בשלל דרכים. כחלק מתהליך זה פנה אלינו הארגון ויחד יצרנו שיתוף פעולה שהחל את דרכו בשנת 2017.